Odstranitev blokade gibanja servomotorja izvedemo po naslednjem postopku.
slika1 Servomotorja ZEBRA ZS-S2113
Eden izmed zobnikov je združen s potenciometrom in ker ima potenciometer omejeno gibanje, ima zato zobnik izrastek, ki ne dovoli večjega zasuka nad 180° .
Pri predelavi je potrebno odstraniti zobniku blokado in ga ločiti stran od potenciometra.
Sredino zobnika prevrtamo, da imamo, ko zopet sestavimo servomotor, dostop do potenciometra, s katerim nastavimo mirovno lego.
Za vozilo potrebujemo dva servomotorja , ki ju je potrebno predelati.
slika2 Notranjost servomotorja
Najprej odvijemo vijake na spodnji stranici ohišja in odpremo zgornji pokrov servomotorja.
slika3 Predelava servomotorja
Pod pokrovom servomotorja najdemo nekaj zobnikov, kateri omogočajo večji navor pogonske gredi.
slika4 Predelava servomotorja
Ker naj bi se gred servomotorja vrtela le za 180°, je na zadnjem zobniku jeziček, ki fizično omejuje vrtenje gredi. Ta jeziček preprečuje, da bi se gred motorja zavrtela za več kot 180° in s tem poškodovala potenciometer, ki je pod tem zobnikom.
Pri rezanju jezička je potrebno imeti ostro rezilo. Pomagamo si tako, da zobnik primemo s kleščami in z rezilom odstranimo jeziček
Del palice regulacije potenciometra, ki je bila povezana z zobnikom, je potrebno skrajšati, da tako zobnik ločimo od potenciometra.Dobro je sneti zobnik iz palice potenciometra, katero se enostavno odreže za vso dolžino, ki sega iz ohišja.
slika5 Predelava servomotorja
Iz notranjosti servomotorja z manjšim ploščatim izvijačem odstranimo ploščico vezja servomotorja. Ko je ploščica odmaknjena se v notranjosti vidi potenciometer, ki je z vijakom pritrjen na notranjo stran ohišja.
slika7 Predelava servomotorja
V naslednjem koraku je potrebno potenciometer odstraniti iz ohišja, da se lahko naredi na preostanku palice zareza za poznejšo regulacijo z izvijačem.
Potenciometer je v ohišju pritrjen z majhnim vijakom, katerega je potrebno odstraniti. Za tem se iz zunanje strani potisne skrajšana palica potenciometra, lahko kar z manjšim izvijačem tako, da potenciometer pade iz ohišja.
slika8 Predelava servomotorja
Zareza se najlažje naredi z žago za železo, pomagamo pa si s kleščami.
slika9 Predelava servomotorja
Zobnik ki je bil preko nalega združen s potenciometrom, se nahaja nad potenciometrom in ko je servomotor sestavljen onemogoča dostop do potenciometra.
slika10 Predelava servomotorja
Za kasnejše nastavljanje mirovne pozicije servomotorja, je potrebno prevrtati zobnik, da se lahko potenciometer vstavil nazaj v svoje ležišče. Z luknjico skozi center zobnika nam je omogočen dostop do potenciometra tudi takrat, ko bo servomotor zopet sestavljen.
Pri nastavljanju mirovne lege bomo morali le odviti vijak zunanjega koluta in v luknji, kjer bomo začasno odstranili vijak, bomo lahko z majhnim izvijačem nastavljali mirovno pozicijo servomotorja.
slika11 Predelava servomotorja
Prevrtan zobnik tudi če izvrtina ni bila narejena popolnoma v centru, zaradi tega ne bo izgubil centričnosti, ker ima že v zasnovi v centru večji krožni naleg, ki sega približno do njegove sredine in ta odprtina nalega z gredjo servomotorja, ki tako služi za stabilnost in centričnost tega zobnika.
slika12 Predelava servomotorja
Servomotor je potrebno nazaj sestaviti.Sestavljanje poteka v obratnem vrstnem redu, kot je bilo razstavljanje:
-namestitev potenciometra nazaj v njegovo ležišče, kjer se ga nazaj pritrdi z vijakom
-namestitev vezja servomotorja v ohišje
-postavitev zobnikov nazaj na isto mesto kjer so bili pred odstranitvijo
-zapreti in z vijaki pritrditi sprednji in zadnji pokrov
-z vijakom pritrditi zunanji kolut.
Na koncu pa je potrebno tudi testirati mirovno lego servomotorja.
Ko imamo impulze mirovne lege to je 1.5ms, mora tudi dejansko motor mirovati.
V nasprotnem primeru odstranimo s križnim izvijačem vijak, ki je v centru zunanjega koluta in s ploščatim izvijačem skozi luknjico v notranjem zobniku pridemo do predhodno z žago narejene zareze na palici potenciometra, ki jo nastavimo v dejansko mirovno lego.
slika13 Predelava servomotorja
Običajno mirovno lego dosežemo takrat, ko je potenciometer nastavljen v srednjo pozicijo.
Predelava sevomotorja je s tem zaključena.
Pri pogonu vozila, ko želimo, da ga poganjata servomotorja je tako potrebno predelati dva motorja, da s kolesi nimata omejenega gibanja, ampak se lahko vrtita neomejeno.
Uroš Karažija